Founders Day retirees named

Following is the list of retirees who will be honored at Founders Day Feb. 23.

  • Vernon Anderson, HVAC Supervisor, Facilities Management
  • Fatholla Bagheri, Professor Emeritus of Economics
  • Gary Bartelson, Lecturer in the Air Traffic Control Program, Department of Aviation
  • Suzanne Belyea, Associate Director of Housing/Residence Services
  • Jerald Benda, Line Service Operator, Flight Operations, John D. Odegard School of Aerospace Sciences
  • Diane Blue, Administrative Secretary, Department of Finance
  • Claudia Boettcher, Accounts Receivable Clerk, Minot Center for Family Medicine
  • Patricia Bohnet, Executive Assistant to the President
  • Jeanne Boppre, Administrative Secretary, Instructional Development
  • James Bratton, Facilities, BST
  • Ardell Byzewski, Building Services Technician, Facilities Management
  • Vincent Cadreau, Facilities, BST
  • Lynne Chalmers, Professor of Teaching and Learning
  • Terri Clark, Director of Fiscal Affairs, John D. Odegard School of Aerospace Sciences
  • Jane Croeker, Director of Health/Wellness Promotion, Health and Wellness
  • Terry Cultice, Desktop Support Specialist, Center for Instructional and Learning Technologies
  • Jana Diemert, Coordinating Assistant, University Writing Program
  • David Diseth, Building Services Technician, Facilities Management
  • Gary Dubuque, Research Specialist, Department of Mechanical Engineering
  • Dennis Elbert, Professor of Marketing and Dean Emeritus of the College of Business and Public Administration
  • Donna Ellertson, Office Manager, Career Services and Disability Services for Students
  • Tracy Fetter, Bakery Manager, Dining Support Services
  • Kim Fink, Professor Emeritus of Art and Design
  • Elizabeth Fletcher Lamb, Learning Disabilities Specialist, Disability Services for Students
  • Ann Flower, Associate Professor of Biomedical Sciences
  • Lucy Ganje, Professor Emerita of Art and Design
  • Darlene Goulet, Building Services Technician, Facilities Management
  • Mary Ann Gregoire, Administrative Secretary, Department of Atmospheric Sciences
  • Harvey Gullicks, Associate Professor Emeritus of Civil Engineering
  • Mark Guy, Professor of Teaching and Learning
  • Janice Hallin, Assistant to the Director, Facilities Management
  • Lannie Hallin, Facility Planner, Housing/Residence, Housing Office
  • James Haskins, Assistant Professor of Finance
  • Bruce Helgerud, Financial Aid Administrator, Student Financial Aid
  • Thomas Hill, Professor of Biomedical Sciences
  • Sally Horner, Senior Grants and Contracts Officer, Grants and Contracts Administration
  • Linda Hurst-Torgerson, Program Manager, Human Nutrition Research Center
  • Gary Johnson, Desktop Support Specialist, Center for Instructional and Learning Technologies
  • Laurel Johnson, Instructor/Advisor, TRIO Programs – Talent Search
  • LuAnn Johnson, Statistician, Human Nutrition Research Center
  • Ralph Johnson, Assistant Professor of Mechanical Engineering
  • Sharon Johnson, Administrative Secretary, Department of Educational Foundations and Research
  • Dorothy Keyser, Associate Professor of Music (Musicology)
  • William King, Safety Officer, Flight Operations, John D. Odegard School of Aerospace Sciences
  • Kathryn Klemisch, Administration Secretary, Department of Information Systems and Business Education
  • Dawn Korynta, Clinical Laboratory Scientist and Co-Manager, Student Health Services, Health and Wellness
  • Kap Lee, Director, Center for Biomedical Research, and Professor of Biomedical Sciences
  • Richard Lefever, Associate Professor Emeritus of Geology and Geological Engineering
  • Alan Lilke, Technology Development Mechanic Supervisor, Energy and Environmental Research Center
  • Deborah Lindgren, Journey Electrician, Facilities Management
  • Susan Logan Nelson, Professor of Finance
  • Mark Magness, Assistant Professor of Humanities and Integrated Studies
  • Richard Mahowald, Building Services Technician, Facilities Management
  • Connie Marshall, Administrative Secretary, Department of English
  • Gloria Matejcek, Accommodations Coordinator, Disability Services for Students
  • Rosanne McBride, Assistant Professor of Family and Community Medicine
  • DeLaine McGurran, Administrative Assistant, University Children’s Learning Center
  • Kathleen McLennan, Professor Emerita of Theatre Arts
  • Debbie Merrill, Assistant to the Associate Director of Facilities, Facilities Management
  • Mary Metcalf, Manager, Transportation Department
  • Sharon Metzger, Supervisor, Duplicating Services
  • Gwendlyn Molsbarger, Building Services Technician, Facilities Management
  • Linda Olson, Director of Program Development and Associate Professor, Office of Medical Education, School of Medicine and Health Sciences
  • Thomas O’Neil, Associate Professor of Computer Science
  • Alan Palmer, Director of Unmanned Aircraft Systems, Department of Aviation
  • Linda Palmiscno, Medical Office Manager, Health and Wellness
  • Garry Pearson, Lecturer, School of Law
  • Lila Pederson, Director, Harley E. French Library of the Health Sciences, School of Medicine and Health Sciences
  • David Poppke, Electrical Equipment Technician, Department of Electrical Engineering
  • Loretta Prather, Financial Aid Advisor, Student Financial Aid
  • Kaaren Pupino, Head of Technical Services, Olaf Thormodsgard Law Library, School of Law
  • DeAnn Purcell, Medical Transcriptionist, Student Health Services
  • Lana Rakow, Professor Emerita of Communication and Director of the Center for Community Engagement
  • Daniel Rice, Professor Emeritus of Educational Leadership
  • Nancy Rice, Office Manager and Administrative Secretary, Department of Computer Science
  • Charles Robertson, Associate Professor of Aviation
  • Linda Sander, Resource Center Supervisor, John D. Odegard School of Aerospace Sciences
  • Isaac Schlosser, Chester Fritz Distinguished Professor of Biology
  • Frances Scholand, Lead Cook, Squires and Wilkerson Dining Centers
  • Myron Scott, Journey Electrician, Facilities Management
  • Richard Shafer, Professor Emeritus of English
  • Bruce Smith, Dean Emeritus, John D. Odegard School of Aerospace Sciences
  • Bonnie Solberg, Associate Director, Memorial Union
  • Kathleen Spencer, Information Specialist, Center for Rural Health
  • Richard Suggs, Student Supervisor Manager, Documents, Patents, Trademarks and Periodicals, Chester Fritz Library
  • Barbara Swann, Clerkship Administrator, Department of Internal Medicine, Medical Education Center, Fargo
  • Eric Thorell, Building Services Manager, Facilities Management
  • John Vitton, Professor Emeritus of Management
  • Vicki Von Harz, Administrative Secretary, Office of Procurement and Payment Services
  • Mary Lou Wavra, Clinical Laboratory Scientist and Co-Manager, Student Health Services
  • David Whitcomb, Assistant Professor of Counseling
  • James Whitehead, Professor of Kinesiology and Public Health Education
  • Dale Wilhelmi, Maintenance Coordinator, Facilities Management
  • Kem (Neal) Wilkerson, Electronic Technician, Department of Chemistry
  • Carmen Williams, Director of Institutional Research
  • Sharon Wilsnack, Chester Fritz Distinguished Professor of Psychiatry and Behavioral Science
  • Carol Winkels, Administrative Secretary, Department of Social Work
  • Constance Wixo, Assistant to the Department Chair, Department of Chemical Engineering
  • Pamela Zimbelman, Communication Center Supervisor, Emergency Management, Facilities Management
  • Larry Zitzow, Director of Facilities